Ile piasku powinno znaleźć się w piaskownicy? I co ile go wymieniać?

Zakładasz przydomową piaskownicę dla Twojego dziecka? Nie wiesz, ile kg piasku powinno się w niej znaleźć? Zastanawiasz się, co ile wymieniać surowiec, aby zachować bezpieczne i higieniczne warunki do zabawy? Podpowiadamy w artykule.

Ile potrzeba miejsca do zabawy w piaskownicy?

Aby zapewnić dzieciom komfort, piaskownica powinna mieć odpowiedni rozmiar. W ten sposób dzieci będą mogły swobodnie się bawić, nie wpadając na siebie i nie przeszkadzając sobie. Przeciętnie piaskownice do ogrodu mają 120 x 120 cm lub 150 x 150 cm. Metraż wykorzystywany jest głównie w przypadku dwójki dzieci lub jednego dziecka. Jeśli docelowo z produktu ma korzystać większa grupa dzieci, zalecamy wybrać odpowiednio większy model, np. 200 x 300 cm.

Jeśli chciałbyś urozmaicić plac zabaw w swoim ogrodzie, możesz wybrać piaskownicę z domkiem. W ten sposób dostarczysz dziecku dodatkowe atrakcje w postaci zjeżdżalni, huśtawek czy grą „kółko i krzyżyk”.

Ile potrzeba piasku do piaskownicy?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, standardowe piaskownice do ogrodu mają przeważnie wymiary 1,2 x 1,2 m lub 1,5 x 1,5 m. W mniejszej piaskownicy mieści się przeważnie od 4 do 6 worków z piachem po 25 kg każda. Daje to około 100/150 kg piasku. Jeśli chodzi o większy wariant, tutaj potrzebne jest około 6/9 worków po 25 kg. Oznacza to, że niezbędnych będzie od 150 do 200 kg.

Jak obliczyć ilość piasku?

Jeśli Twoja piaskownica ma niestandardowe wymiary, możesz samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie. Niezbędny Ci do tego będzie prosty wzór:V=L×S×G
gdzie:
V = ilość piasku
L = długość piaskownicy
S = szerokość piaskownicy
G = głębokość piaskownicy

W ten sposób dowiesz się, jaką pojemność ma piaskownica. Zwróć uwagę, że zazwyczaj nie nasypuje się piasku do końca piaskownicy, tylko niższą warstwę, dlatego warto podać mniejszą wartość dla głębokości, aby nie kupić zbyt dużo piasku.

Co ile wymieniać piasek w piaskownicy?

Dzieci nie są w stanie same zadbać o odpowiednią higienę, dlatego muszą o tym pamiętać rodzice. Niestety piaskownice, w szczególności publiczne, to miejsce, gdzie dzieci mogą nabawić się wielu chorób, np. Salmonelli. Tyczy się to także ogrodowych placów zabaw, jeśli posiadasz zwierzę, które mogłoby załatwić się w piaskownicy. Aby zachować czystą piaskownicę, należy przynajmniej raz przed sezonem i w trakcie sezonu wymienić piasek. A także za każdym razem kiedy stwierdzi się w nim występowanie zanieczyszczeń w postaci odchodów zwierząt. Aby zminimalizować możliwość wystąpienia niechcianych zanieczyszczeń, warto zamykać piaskownicę. Wiele piaskownic posiada dedykowaną klapę, którą można przykryć piach. Możesz także wykorzystać wodoszczelną płachtę, która nakryjesz piaskownicę.

Koszyk
CURRENCY
0

Wyszukaj na stronie