Kiedy najlepiej pozwolić dziecku na samodzielną zabawę na placu zabaw? Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się plac i jak dojrzała jest nasza pociecha. W artykule podpowiadamy, jak przygotować dziecko do samodzielnego wychodzenia na dwór i kiedy może być na to odpowiednia pora.
Od kiedy dziecko może być samo na placu zabaw? – Co na ten temat mówi prawo?
Można dywagować nad tym, kiedy najlepiej wypuścić swoje dziecko na dwór samodzielnie. Każdy rodzic będzie miał swoje poglądy na tę sprawę, jednak warto odwołać się do prawa, a konkretnie do:
- Kodeksu Wykroczeń,
- Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym
W Ustawie można znaleźć informacje, że dziecko do 7 roku życia powinno poruszać się po drodze pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat. Od zapisu tego są jednak wyjątki, ponieważ zapis nie dotyczy obszaru strefy zamieszkanie oraz chodników, gdzie jest dopuszczony wyłącznie ruch pieszych.
Z kolei Kodeks Wykroczeń informuje o tym, że jeśli nie spełnimy obowiązku opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem i dopuszcza do zagrożenia życia, podlega karze grzywny lub nagany.
Warto zaznaczyć, że nie istnieją przepisy, które mówiłyby wprost od kiedy dziecko może przebywać poza domem, jednak warto przestrzegać zasad obowiązujących powyżej, aby pociecha była objęta należytym bezpieczeństwem.
Kiedy wypuścić dziecko samo na domowy plac zabaw?
Jeśli obawiasz się, że do 7 roku życia Twoje dziecko będzie musiało być pod czujnym okiem na placu zabaw, które znajduje się na Twojej posesji, to możesz ze spokojem odetchnąć. W takim wypadku przepisy prawne nie mają racji bytu, ponieważ po pierwsze – dziecko, aby dojść na plac, nie musi przechodzić przez ulicę ani poruszać się chodnikiem z ruchem rowerowym, a do tego odpowiednio zabezpieczone podwórko nie naraża dziecka na zagrożenie życia. Plusem jest to, że mimo tego, iż nie siedzimy bezpośrednio przy dziecku, nadal możemy sprawować nad nim kontrolę, wyglądając jedynie przez okno.
Oczywiście warto i należy mieć maluchy pod kontrolą jak najdłużej i jest to w dużej mierze indywidualna kwestia każdego rodzica, który dobrze zna swoje dziecko. On najlepiej powinien wiedzieć, czy dziecko może samo wyjść na dwór, czy potrzebna jest mu jeszcze opieka i nadzór.
Kiedy dziecko może samo wyjść na dwór bez opieki rodzica?
Jeśli mówimy o placu zabaw dla dzieci przy Twoim bloku czy sąsiednim bloku, warto trzymać się zasad prawa. Mając obowiązek opieki, lub nadzoru nad małoletnim powinniśmy towarzyszyć mu podczas zabawy. Puścić dziecko bez opieki możemy jeśli jest do tego odpowiednio przygotowane i udowodniło nam, że może samo przebywać poza domem.
Jak przygotować dziecko do samodzielnego wychodzenia na dwór?
Przygotowanie dziecka do samodzielnego wychodzenia na dwór jest istotne dla jego rozwoju i przyszłej samodzielności. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc dziecku w tym procesie:
- Naucz zasad bezpieczeństwa drogowego: Wyjaśnij dziecku zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, patrzenia w obie strony przed przejściem, korzystania z przejść dla pieszych i oczekiwania na zielone światło.
- Określ granice: Ustal z dzieckiem granice bezpiecznego obszaru, w którym może się poruszać samodzielnie. Może to być odległość od domu, szkoły lub innych punktów odniesienia.
- Rozmawiaj: Regularnie rozmawiaj z dzieckiem na temat bezpieczeństwa i omawiaj sytuacje, które mogą się zdarzyć na dworze. Wytłumacz, jakie zachowania są bezpieczne, a jakie mogą stanowić zagrożenie.
- Wyposaż w odpowiednie narzędzia: Jeśli uznasz to za stosowne, wyposaż dziecko w telefon komórkowy lub zegarek z funkcją lokalizatora GPS. To może dać mu poczucie bezpieczeństwa, a tobie umożliwić monitorowanie jego lokalizacji.
- Ćwicz razem: Przećwicz z dzieckiem różne sytuacje, takie jak zagubienie się, kontakt z nieznajomymi czy proszenie o pomoc. Ćwiczenia role-play mogą pomóc dziecku poczuć się pewniej w przypadku rzeczywistych sytuacji.
- Podkreśl znaczenie zgłaszania się o pomoc: Naucz dziecko, jak i kiedy powinno szukać pomocy w sytuacjach awaryjnych. Wyjaśnij, że zawsze może liczyć na wsparcie i pomoc dorosłych.